Centrum Medyczne ALCOR
wnuczka patrząca na babcię
Lekarz Geriatra
Kompleksowa opieka medyczna dla Seniorów

Lekarz Geriatra Warszawa

Geriatria to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami wieku podeszłego, historycznie wywodząca się z interny. Lekarz geriatra specjalizuje się w profilaktyce, diagnozowaniu oraz leczeniu osób starszych – po 65 roku życia. Tacy pacjenci wymagają holistycznego podejścia, ponieważ zazwyczaj cierpią na kilka różnych schorzeń. Zdarza się, że jeden rodzaj podawanych preparatów wyklucza inne, równie istotne. Geriatra ma interdyscyplinarną wiedzę, dlatego jest w stanie pomóc wybranej osobie nawet wtedy, gdy wymaga ona jednocześnie leczenia internistycznego, neurologicznego, psychiatrycznego, diabetologicznego, kardiologicznego, czy pomocy rehabilitanta. Polska, ze względu na odsetek osób starszych, ma problem z niedoborem geriatrów.

Kiedy należy rozważyć wizytę u geriatry?

Lekarz geriatra mający wspomnianą wcześniej wiedzę z wielu dziedzin medycyny może zajmować się pacjentami cierpiącymi m.in. na:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • chorobę niedokrwienną serca
  • niewydolność krążenia
  • chorobę zwyrodnieniową stawów,
  • cukrzycę,
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • zaparcia,
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • zaburzenia depresyjne,
  • zespoły otępienne.

Są to typowe choroby wieku podeszłego, z którymi spotykają się lekarze. Ze względu na to, że bardzo często problemy te współwystępują, należy wdrożyć leczenie pozwalające na jednoczesne stosowanie np. preparatów na nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia depresyjne.

Do geriatry powinni się zgłosić pacjenci po 65 roku życia, którzy mają więcej niż jedną chorobę, skarżą się na różnorodne dolegliwości, dostrzegają u siebie niepokojące objawy albo po prostu chcą zadbać o profilaktykę, żeby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem - nasze wizyty domowe u osób starszych to kompleksowa usługa dla seniorów.

Jak wygląda wizyta geriatryczna?

Wizyta u geriatry przypomina tę u innych specjalistów. Lekarz na początek zbiera wywiad i przeprowadza podstawowe badanie – to pozwala mu na ocenienie stanu pacjenta. Jeżeli widzi taką potrzebę, zleca badania laboratoryjne oraz obrazowe np. USG , RTG. Później, przy kolejnych spotkaniach, analizuje wyniki, przepisuje leki, udziela informacji na temat danych chorób, a także kieruje na zabiegi lecznicze. Geriatra może również skierować na leczenie sanatoryjne lub uzdrowiskowe.

Na pierwszą wizytę u geriatry warto zabrać ze sobą zarówno dokładną listę leków oraz suplementów diety, które przyjmowało się w ostatnim czasie, jak i pełną dokumentację medyczną sporządzoną do tej pory. Dzięki temu lekarz geriatrii będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego o pacjencie i zastosować najskuteczniejsze leczenie. Jeżeli osoba starsza ma jakiekolwiek problemy z pamięcią, zaleca się, aby na wizycie towarzyszył jej ktoś z rodziny.

Zespół słabości a pomoc geriatry

Zdarza się, że ludzie w podeszłym wieku zmagają się z tak zwanym zespołem słabości. To wiele jednocześnie występujących zaburzeń, które odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i leczone mogą wpłynąć na znaczącą poprawę komfortu życia pacjenta.

Zespól słabości można brać pod uwagę wtedy, gdy:

  • rozpoczyna się utrata masy mięśniowej (sarkopenia);
  • diagnozuje się niedożywienie;
  • osoba starsza nie ma siły, nie jest w stanie podjąć żadnego większego wysiłku, wszystko sprawia jej trudność, co ostatecznie wpływa na niską aktywność fizyczną;
  • występują problemy z utrzymaniem równowagi;
  • mówi się o ogólnym spowolnieniu motorycznym;
  • zauważa się zmniejszoną wrażliwość na bodźce.

 

Geriatra może w takim przypadku po pierwsze zdiagnozować zespół słabości, po drugie działać – zmodyfikować leczenie, wdrożyć rehabilitację, zalecić zmianę odżywiania, zaproponować zamontowanie w domu elementów ułatwiających poruszanie się albo zarekomendować zakup pomocy ortopedycznych.

Przy zespole słabości bardzo ważna jest prewencja, a jeśli objawy wystąpią – wczesna diagnostyka. Dzięki odpowiedniemu podejściu pacjent przez długi czas może pozostać samodzielny dlatego polecamy wizyty domowe u osób starszych.

Geriatra wizyty domowe

Geriatra prowadzi konsultacje nie tylko w gabinecie, lecz także w trakcie wizyt domowych. Takie rozwiązanie – przyjazd lekarza do pacjenta – może być bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy osoba potrzebująca pomocy skarży się na problemy z poruszaniem. Dzięki temu ma szansę porozmawiać ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu. Dodatkowo to okazja, aby geriatra ocenił, jak pacjent radzi sobie w środowisku, w którym żyje na co dzień.

Wizyta domowa wygląda podobnie jak ta przeprowadzana w przychodni. Również opiera się na wywiadzie i badaniu. W trakcie spotkania lekarz ma prawo wypisać leki oraz potrzebne skierowania. Przy wszystkim może być obecna osoba z rodziny, jeżeli pacjent wyraża na to zgodę albo jeżeli pojawia się taka potrzeba ze względu na jego stan. Wizytę domową geriatry można zamówić przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, również w święta oraz wolne od pracy. Lekarz dojeżdża do pacjenta w umówionym terminie i pomaga zgodnie z zakresem swojej specjalizacji. Należy jednak pamiętać, że w każdej sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia niezbędne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego.

Jeśli mają Państwo pytania lub chcą ustalić termin wizyty, prosimy o kontakt z naszym dyspozytorem w godzinach 8.00 - 19.00 pod następującymi numerami telefonów:
501 100 128 lub 22 622 69 22