Demo
Lekarz na tle pielęgniarki i pacjentki z mężem
Narkotyki Detoks
Profesjonalna opieka, dyskrecja i wsparcie

Detoks Polekowy

Lekomania, czyli inaczej lekozależność, to dosłownie uzależnienie od zażywania środków farmaceutycznych, przede wszystkim tych na receptę, ale również takich, które są powszechnie dostępne. Nadużywanie leków – na przykład opioidów przeciwbólowych czy przeciwlękowych benzodiazepin – jest jednym z trzech najpopularniejszych i niebezpiecznych nałogów.

Czym się objawia uzależnienie od leków?

Jak rozpoznać, czy ktoś jest uzależniony od zażywania leków? Należy zdawać sobie sprawę, że nałóg ten objawia się między innymi:

 • przyjmowaniem coraz większych dawek środków farmaceutycznych;
 • obsesyjnym myśleniem o tym, jak zdobyć konkretny lek;
 • zwiększeniem częstotliwości wizyt lekarskich u różnych specjalistów;
 • manipulacją lekarzami, np. udawaniem objawów choroby, przekonywaniem, że inne leki są nieskuteczne, próbą uzyskania większych dawek farmaceutyków;
 • nerwowym reagowaniem na tematykę uzależnień;
 • obniżonymi zdolnościami psychomotorycznymi;
 • pojawieniem się zespołu abstynencyjnego;
 • zażywaniem różnorodnych preparatów o tym samym działaniu, z tymi samymi substancjami aktywnymi;
 • noszeniem leków cały czas przy sobie;
 • przyjmowaniem farmaceutyków nawet po zakończeniu zaleconej kuracji. 

Przeważnie osoba chora nie przyznaje się do tego, że ma problem. Najczęściej zwiększa ona dawki wybranych farmaceutyków, ponieważ organizm coraz bardziej przyzwyczaja się do zażywanych leków. Bliskich, którzy podejrzewają uzależnienie, powinno zaniepokoić leczenie – np. środkami przeciwbólowymi – trwające dłużej niż 6 tygodni.

Detoks polekowy jako jeden z elementów leczenia lekomanii

Odtrucie polekowe, nazywane również detoksem, to procedura ułatwiająca odstawienie substancji psychoaktywnych, mająca na celu zmniejszenie objawów wynikających z odstwienia farmaceutyków, przywracająca równowagę elektrolitową w organizmie, a docelowo umożliwiająca odstawienie leków. Samo leczenie lekomanii powinno zacząć się od zdiagnozowania problemu, przez specjalistów. Pomocy należy szukać u psychiatrów, psychologów i terapeutów, którzy na ogół dostępni są poradniach i ośrodkach odwykowych. Detoksykacja może być pierwszym etapem leczenia uzależnienia od leków.

Na czym polega detoks polekowy?

 
Detoks polekowy przeprowadza się w przypadku uzależnienia od np. benzodiazepin, opioidów czy barbituranów czy innych leków nasennych, przeciwbólowych, uspokajających lub dopingujących.

 
Proces detoksykacji poprzedza dokładny wywiad i badanie pacjenta pozwalające na ocenienie jego stanu zdrowia. Jeżeli jest to możliwe, należy przeprowadzić także dodatkowe badania. Dzięki temu lekarz uzyskuje informacje, na podstawie których może dobrać odpowiednie środki łagodzące zespół odstawienny. To przygotowanie do odtrucia polekowego ma zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań będącym efektem odstawienia farmaceutyków.

 
Detoksykacja polega na odtruciu organizmu, uzupełnieniu poziomu płynów i minerałów, a także – co najważniejsze – stopniowym zmniejszaniu dawek przyjmowanych leków aż do całkowitego ich odstawienia. Szczególnie istotne jest to w przypadku uzależnienia od farmaceutyków uspokajających i nasennych.

 
Czas trwania detoksu jest zależy od historii choroby, dlatego ustala się go indywidualnie. Co ważne, detoksu nie należy przeprowadzać samodzielnie, ponieważ gwałtowne odstawienie substancji, od których organizm był uzależniony, może spowodować różnorodne problemy zdrowotne. Problematyczne będą także objawy zespołu odstawiennego – detoksykacja pod kontrolą lekarza pozwala złagodzić nieprzyjemne skutki odtrucia.

Objawy zespołu odstawiennego

Po odstawieniu substancji psychoaktywnych – w tym wypadku wybranych leków – dochodzi do głodu biochemicznego. Do tej pory organizm był przyzwyczajony do działania farmaceutyków, a nagle musi „przeprogramować” zachodzące w nim procesy metaboliczne. Taki stan wywołuje efekty nazywane zespołem odstawiennym.


Do najczęstszych objawów zespołu odstawiennego należą:

 • różnego rodzaju lęki,
 • zaburzenia snu,
 • pobudzenie,
 • płaczliwość,
 • nerwowość,
 • obniżenie nastroju,
 • problemy z koncentracją,
 • omamy,
 • stany depresyjne,
 • kołatanie serca,
 • potliwość
 • bóle stawów, brzucha i inne

Tego, które z objawów wystąpią u pacjenta, nie da się wcześniej przewidzieć. Właśnie dlatego tak istotne jest przeprowadzanie detoksykacji z pomocą specjalistów.

Jak zmniejszyć dyskomfort odczuwany podczas odstawiania leków?


Dyskomfort odczuwany podczas odstawiania leków pomagają zmniejszyć kroplówki i leki podawane przez lekarza kontrolującego przez cały czas stan osoby chorej. Dodatkowym wsparciem może być rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą, który pozwoli rozpocząć życie bez farmaceutyków. Taka rozmowa motywuje osobę poddawaną terapii do myślenia o skutkach wyjścia z nałogu.

Detoks a co potem?

Detoks, w przypadku leczenia każdego uzależnienia od substancji psychoaktywnych, może stać się początkiem wychodzenia z nałogu. To pierwszy krok – po nim należy podjąć psychoterapię u wybranego specjalisty, aby rzeczywiście zupełnie rezygnować z przyjmowanych dotychczas leków.

W każdej sytuacji zagrożenia życia, czy to wynikającej z przyjmowania alkoholu, narkotyków, dopalaczy, czy innych substancji psychoaktywnych niezbędne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego.

Jeśli mają Państwo pytania lub chcą ustalić termin wizyty prosimy o kontakt pod całodobowo czynne numery:
501 100 128 lub 22 622 69 22