Demo
Lekarz pediatra badająca dziewczynkę
Lekarz Pediatra
Wizyty domowe - przez całą dobę

Lekarz Pediatra

Pediatria to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami wieku dziecięcego. Obejmuje opiekę nad dziećmi oraz kontrolę ich rozwoju. Pediatria – podobnie jak interna – należy do specjalizacji obejmującym bardzo szeroki obszar wiedzy. Pediatra jest zatem osobą, która z założenia ma wszechstronną wiedzę na temat chorób występujących u najmłodszych i stosowanych metod leczenia. Odpowiada także za udzielanie porad dotyczących właściwej opieki, zlecanie i interpretowanie badań okresowych oraz szczepień ochronnych.

Kiedy należy rozważyć wizytę u pediatry?

Na wizytę do pediatry należy zapisać się wówczas, gdy powinno się wykonać planowane szczepienia – to pediatra kwalifikuje do nich, gdy trzeba przeprowadzić bilanse okresowe albo wtedy, kiedy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy.

Do tych objawów można zaliczyć między innymi:

 • podwyższoną temperaturę ciała,
 • brak apetytu,
 • nadmierną płaczliwość,
 • uporczywy katar,
 • mokry lub suchy kaszel,
 • nietypową senność i inne problemy ze snem,
 • biegunki,
 • zaparcia,
 • wysypki i inne zmiany skórne,
 • zwiększone ślinienie się,
 • wzdęty brzuch,
 • brak reakcji na bodźce zewnętrzne,
 • nadpobudliwość,
 • zauważone ewentualne wady rozwojowe.

Każda sytuacja, która budzi niepokój rodzica, jakiekolwiek objawy odbiegające od dotychczasowej normy, mogą być powodem do odwiedzenia pediatry.

Dobry pediatra, czyli jaki?

Często mówi się, że należy wybrać dobrego pediatrę. Co to w praktyce oznacza? Warto znaleźć kogoś, do kogo będzie się miało pełne zaufanie. Lekarz powinien mieć dużo cierpliwości, odpowiednie podejście do dzieci – nawet tych najmłodszych i być dostępny zawsze wtedy, gdy jest potrzebny. Niewątpliwie musi to być osoba o bardzo szerokiej wiedzy – odpowie na wszystkie pytania, które padną podczas wizyt w gabinecie pediatrycznym, uspokajając tym samym rodziców. Ważne staje się także doświadczenie, chociaż nie trzeba wymagać od razu 20 lat pracy w zawodzie – młodsi lekarze zdobywający regularnie nowe umiejętności są równie dobrymi specjalistami.

Standardowa wizyta pediatryczna trwa około 15–20 minut. W tym czasie lekarz bada małego pacjenta, przeprowadza wywiad z rodzicami, diagnozuje, dostosowuje leczenie, wypisuje konieczne recepty, tłumaczy, co dolega dziecku, jak podawać leki i wyjaśnia pojawiające się wątpliwości. Pediatra może również wyznaczyć termin wizyty kontrolnej. Podstawowe badanie obejmuje zazwyczaj obejrzenie gardła, uszu, osłuchanie oraz badanie palpacyjne brzucha.

Co ważne, obecnie nie ma rejonizacji – każdy może się zgłosić do lekarza, w tym pediatry, tam gdzie chce. To oznacza bardzo duży wybór specjalistów. Niewątpliwie łatwiej będzie korzystać z przychodni znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania, czasami jednak dla lepszego lekarza warto przejechać np. do sąsiedniej dzielnicy.

Wybór dobrego pediatry jest bardzo istotny ponieważ to on zajmuje się dzieckiem przez kilkanaście lat. Oczywiście lekarza prowadzącego można zmienić ale ktoś, kto zna malucha od początku, będzie w stanie lepiej reagować np. na pojawiające się infekcje.

Do jakiego wieku można korzystać z pomocy pediatry?

Lekarz pediatra przyjmuje dzieci i młodzież od urodzenia do 18. roku życia. Pierwsza wizyta u pediatry w przypadku dzieci zdrowych powinna być przeprowadzona w pierwszych 4 tygodniach życia. Następna po 6. tygodniu, a kolejne co 6 tygodni. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy, do przychodni można się zgłosić w każdej chwili.

Pediatra – wizyty domowe

Niektóre ośrodki zdrowia lub prywatne przychodnie oferują nie tylko pediatryczne wizyty stacjonarne lecz także wizyty domowe. To doskonałe rozwiązanie w niektórych sytuacjach. Pediatrę na wizytę domową można wezwać telefonicznie przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, nawet w święta i dni wolne od pracy. Najczęściej – co ważne – na wizytę domową nie trzeba długo czekać.

Tego typu wizyta domowa powinna wyglądać dokładnie tak, jak ta przeprowadzana w przychodni. Lekarz pediatra ma ze sobą wszystkie niezbędne urządzenia, dzięki którym może dokładnie przebadać małego pacjenta podczas wizyty domowej. Następnie, po zebraniu wywiadu, ocenia stan dziecka, stawia diagnozę i zaleca potrzebne farmaceutyki. Jeśli jest to konieczne, przepisuje również leki wydawane wyłącznie na receptę. W trakcie wizyt domowych leczy się większość chorób i dolegliwości wieku dziecięcego, w tym infekcji układów oddechowego, pokarmowego czy moczowego. Pediatra powinien mieć także czas na rozwianie wszelkich wątpliwości, jakie pojawiają się w trakcie rozmowy.

Zaleca również – jeżeli stan pacjenta tego wymaga – wizytę kontrolną, często już bezpośrednio w przychodni.

Na formę spotkania wizyty domowej z lekarzem warto się zdecydować wtedy, gdy stan zdrowia dziecka jest nie najlepszy, rodzicom ciężko byłoby dotrzeć do ośrodka zdrowia ze względu na indywidualną sytuację życiową oraz, gdy objawy nasilają się, a przychodnia jest zamknięta – np. w godzinach nocnych, w święta czy dni wolne od pracy.

Należy jednak pamiętać, że w każdej sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia niezbędne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego.

Jeśli mają Państwo pytania lub chcą ustalić termin wizyty domowej prosimy o kontakt pod całodobowo czynne numery:
501 100 128 lub 22 622 69 22